Miecz z epoki brązu i inne zabytki zabezpieczone przez policję
Akinakes scytyjski, czyli zabytkowy miecz, to najcenniejszy, ale niejedyny, zabytek odzyskany przez policjantów. Cenne przedmioty zostały namierzone i zabezpieczone dzięki współpracy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Rzeszowie oraz policjantów z Gdańska i Wejherowa. 50-letni mieszkaniec województwa pomorskiego od dłuższego czasu nielegalnie kolekcjonował zabytki. Teraz biegły oceni, czy zabezpieczone przedmioty są chronione przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie otrzymali informację, przekazaną przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Rzeszowie, że na jednym z portali internetowych, ktoś umieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży zabytkowego miecza scytyjskiego akinakesa oraz pieczęci. Z opisu aukcji wynikało, że oferowany miecz miał pochodzić z epoki brązu i zostać znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu. Policjanci ustalili, że ogłoszenie umieścił mieszkaniec województwa pomorskiego 50-letni mieszkaniec Wejherowa.
W trakcie przeszukania mieszkania 50-latka, funkcjonariusze z Wejherowa zabezpieczyli przedmioty, które mężczyzna oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Dodatkowo odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki.
Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny być przekazane do
odpowiednich instytucji.
W sprawie został przesłuchany mieszkaniec Wejherowa, wykonano również oględziny zabezpieczonych przedmiotów, które zostaną poddane opinii biegłego. W przypadku, gdy biegły potwierdzi, że są to zabytki archeologiczne, mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów wynikających z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Wejherowie, pod nadzorem miejscowej prokuratury.
źródło/fot podkarpacka.policja.gov.p